28 Ağustos 2013 Çarşamba

Bir Kadın - Meryem Uzerli

Beynim zonkluyor...

Oldum olası insanların dış görünüşüne zerre saygısı olmayıp bir de bunu dalgaya alan insanlara deli oluyorum!
Ki bu büsbütün başka bir yazı konusu ve deli olmak çok kibar bir davranış.

Asıl konu, bir insanı, naif bir kadını bu denli incitebilmiş olmak.
Ağzından çıkanları duymaksızın karşısındakinin onurunu hiçe saymak...
Beraber olduğu kadının duygularını örselemenin doğrudan kendi şahsına ettiği bir küfür olduğunun farkında olmayan karşı cinsler...

Meryem Uzerli'nin röportajını okurken aslında binlerce kadının yaşadığı bu aşağılanmışlığı düşündüm. Kimi maddi gücünden kuvvet alıp dimdik duabilirken, kimi o adama muhtaç olduğu için gidemiyor. Kimisi hiç umursamayıp çocuğunun canına kıyarken, kimi de "Tanrı'cılık oynayamam..." diyebilecek kadar yürekli olabiliyor. Hiç tanımadığım bir kadınla gurur duyuyorum. Son derece saygım ve sevgim var Meryem'e... ve tanımadığım onun gibi nice güçlü kadınlara.

Bu travmanın kurbanı olmuş, intiharı bile düşünmüş, hayatındaki güzellikleri elinin tersiyle itecek kadar kahrolmuş bir kadınken; yinede kolları sıvayıp kendi için hiçbir şey hesaplamadan kaçıp giden ve kendini kurtarıp yaşatan bir kadın. 
Kariyerine, söylentilere ve  birzamanlar 'sevgili' olmus 'adam'a rağmen içinde yaşatmaya karar verdiği bebeği...

Gönül ister ki tüm psikolojik baskılarla kendilerini öldürenlere karşı dimdik durabilen böyle kadınlar olsun!
Tanrı'nın, onları ne kadar güzel ve değerli yarattıklarını unutturmaya çalışan her kötülüğü silip atsınlar hayatlarından...
Bugün binlerce genç kız da böyle saçma sapan durumlar yüzünden özgüven kaybı yaşıyorlar ve en önemlisi buna bir dur diyecek mecalleri olmadan! 
Bazıları içinde bulunduğu durumun farkında olmayıp çoktan oyuncak olmuşken, bazıları ise kurtulmanın yollarını arayabiliyor.

Çok geç olmadan aynadaki yüzü tanı...


Goncagül "Güç"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aman diyim birdaha düşün!